GLADENBACH PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomasz Jara
piątek, 20 lutego 2009 12:27

glad_bNiemcza od 10 lat współpracuje w ramach partnerskiego porozumienia z niemieckim miastem Gladenbach. Gladenbach to miasto o pow. 72,28km2, liczy ponad 12 tys mieszkańców, leży w Hesji w rejencji Gisen w odległości 700 km od Niemczy. Układ o partnerstwie z Gladenbach w północnej Hesji (wówczas RFN) podpisano 20 marca 1998 roku. Umowę podpisali Klaus Bartnik i Janusz Rudnicki burmistrzowie miast partnerskich i przewodniczący Rad Miejskich obu miast Roland Petri i Jerzy Prokop. Współpracę zapoczątkowano jeszcze w 1994 roku. W czerwcu 1995 roku doszło do wizyty przedwojennych niemieckich mieszkańców Niemczy, którym przewodniczył Erwin Stieglitz z Poczdamu. W dniu podpisania umowy, Gladenbach odwiedziła grupa 50 mieszkańców Niemczy. Natomiast w maju 1998 roku, po podpisaniu umowy, w uroczystościach Dni Niemczy wzięła udział 50 osobowa grupa mieszkańców Gladenbach. W maju 2000 roku w Niemczy gościła delegacja jednostki Straży Pożarnej i przedstawiciele samorządu z Gladenbach. Burmistrz Gladenbach przekazał 9-osobowy mikrobus dla młodzieży Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemczy. Dzięki poparciu miasta Gladenbach Niemcza otrzymała z Fundacji Polsko-Niemieckiej 250tys. zł na oczyszczalnię ścieków.glad_a Wynikiem współpracy Straży Pożarnej obu miast było m.in.: przekazanie dla OSP Niemcza samochodu bojowego przez Straż Pożarną z partnerskiego Gladenbach w 2002 roku.
W roku 2007 burmistrz Niemczy ufundował tablice upamiętniające jak napisano: Wspólną historię i wspólną przyszłość obu społeczności. Tablice uroczyście z udziałem niemczan i mieszkańców Gladenbach odsłonięto na cmentarzu w Niemczy. W roku 2008 hucznie obchodzono dziesięciolecie partnerstwa. Z tej okazji goście z Gladenbach mogli oglądać wystawę przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej poświęconą całej dziesięcioletniej współpracy. Włodarze Gladenbach i Niemczy wręczali sobie pamiątki z okazji X – lecia partnerstwa. Na Rynku odbyły się liczne występy przygotowane przez Niemczę oraz hit święta- występujący gościnnie w Niemczy zespół Uwe Tittle - „Elvis” czyli Elvis Presley z miasta partnerskiego
glad1Gladenbach. Z okazji jubileuszu w Arboretum Wojsławice Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Grzegorz Kosowski wraz z Burmistrzem Gladenbach Klausem Knierim w ramach upamiętnienia X-lecia partnerstwa zasadzili drzewa czereśni.
W pierwszy weekend lipca 2008 kilkuosobowa delegacja z Gminy Niemcza odwiedziła zaprzyjaźnione w Niemczech miasto partnerskie Gladenbach. Jak co roku w partnerskim mieście w tym czasie odbywa się Święto Czereśni, które odpowiada naszym Dniom Niemczy. W obchody włączają się tu wszyscy mieszkańcy. Uroczystości Święta Czereśni 2008, rozpoczęły się oficjalnym przywitaniem delegacji z Niemczy, a także wymianą pamiątkowych upominków. Podczas wizyty niemczańska delegacja uczestniczyła w wyborach Króla i Królowej Czereśni jak również brała udział w występach artystycznych oraz wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. W niedzielę przez miasteczko przeszedł barwny korowód mieszkańców także z naszym udziałem. Trzydniowa wizyta zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestniczących w obchodach.

glad2glad3glad4glad5glad7glad8

Poniżej historyczne zdjęcia z wizyty 50-osobowej grupy mieszkańców Niemczy w Gladenbach w dniu podpisania umowy o partnerstwie, zdjęcia z uroczystości podpisania umowy w dniu 20 marca 1998 w Gladenbach, wizyta zespołu regionalnego z Niemiec na Dniach Niemczy w maju 1998 oraz z uroczystego przekazania samochodu bojowego dla OSP Niemcza przez Jednostkę Straży Pożarnej w Gladenbach. Odbioru samochodu dokonali: m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Niemczy Jerzy Prokop i Komendant OSP Niemcza Zbigniew Cieczka.

g1_copy_copyg2_copy_copy

g3_copy_copyg4_copy_copy

g6_copy_copy_copy_copy_copyg7_copy_copy_copy_copy_copy_copyg8_copy_copy_copy_copyg9_copy

Strona oficjalna miasta Gladenbach